Drukuj


Rozwój techniki i rosnące tempo życia niosą wiele zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi. Rocznie w różnych wypadkach ginie w naszym kraju około 30 tys. osób – wynika z danych GUS. Ta liczba mogłaby być o kilka tysięcy mniejsza, gdyby świadkowie tragicznych zdarzeń natychmiast przystępowali do niesienia pomocy.

Dlatego Centrum Zdrowia Tuchów przygotowało materiał filmowy, pokazujący podstawowe zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia. Prezentuje je ratownik medyczny Łukasz Nowak.

Tylko w wypadkach drogowych w ciągu ostatnich 17 lat w Polsce zginęło ponad 110 tys. osób, a ponad milion zostało rannych. Ponieważ wszyscy korzystamy z komunikacji dla każdego aktualne jest pytanie: czy potrafię udzielić pomocy, gdy napotkam wypadek drogowy i ludzi w potrzebie? Profesjonalna pomoc medyczna nie zawsze może dotrzeć na miejsce szybko, zazwyczaj ktoś jest bliżej. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować. Po pierwsze zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu, by nie powodować kolejnych niebezpiecznych sytuacji na drodze. Pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniego dojazdu służbom ratowniczym. Przez rozstawienie trójkąta ostrzegawczego zabezpieczmy miejsce wypadku, by nadjeżdżający zachowali ostrożność. Jakie czynności powinniśmy wykonać następnie? Jak wykonać sztuczne oddychanie, masaż serca czy ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z przygotowanego materiału.

Łukasz Nowak odpowiada na podstawowe pytania osób, które poznają zasady udzielania pierwszej pomocy. Ratownik Centrum Zdrowia Tuchów szkolił w tym zakresie młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie. Następnie zasady ratowania ofiar wypadków i zdarzeń losowych uczniowie propagowali na rynku podczas happeningu zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Zdrowia oraz podczas festiwalu 3MAJSIĘZDRÓW. Podobne działania wraz z kursem pierwszej pomocy dla zainteresowanych realizowane były w Wierzchosławicach podczas Białej soboty w lipcu oraz w czasie sierpniowego Święta Karpia.

Obecnie Łukasz Nowak bierze udział w konkursie Najlepszy Ratownik Medyczny Małopolski 2013. Głosowanie odbywa się poprzez wypełnienie kuponów drukowanych w Gazecie Krakowskiej. Ratownika CZT można też poprzeć przez głosowanie telefoniczne, kupując e-wydanie gazety. By to zrobić trzeba przesłać SMS o treści RATOWNIKMED.80 pod numer 72355. Koszt to 2 zł netto.
Więcej szczegółowych informacji na temat zasad udzielania pierwszej pomocy można znaleźć np. na stronie policji http://www.policja.pl/portal/pol/382