Efekty pilotażowego programu leczenia uzależnień Centrum Zdrowia Tuchów omawiano podczas konferencji szkoleniowej zorganizowanej w ramach II Muzykoterapii. W wyniku porozumienia z samorządami specjaliści objęli opieką terapeutyczną osoby z problemem alkoholowym z gmin Tuchów, Rzepiennik Strzyżewski, Pleśna, Gromnik, Wierzchosławice i Wojnicz. Samorządowcy otrzymują dokładne informacje o przebiegu leczenia, a celem działania jest nie tylko odejście od nałogu, ale też powrót pacjentów do pełnienia ról w rodzinie i w środowisku zawodowym. 

 

 – Dziękujemy za to, że spotykamy się z dużą przychylnością i zainteresowaniem osób pracujących w gminach i podejmujących wysiłek na rzecz pomocy  uzależnionym. Wiemy, że kolejne samorządy zamierzają przystąpić do naszej samorządowej koalicji dla trzeźwości – mówi kierownik Poradni Leczenia Uzależnień w Tuchowie Joanna Burnat.

Szefowa Ośrodka Psychoterapii lek. med. Elżbieta Grobecka podczas konferencji w tuchowskim Domu Kultury zwracała uwagę na potrzebę otwarcia się społeczeństwa, wobec piętna i stygmatyzacji pacjentów chorujących psychicznie. Pomimo edukacji pokutuje bowiem pogląd o nieuleczalności schizofrenii, a pacjenci i ich rodziny nie mają nadziei. Tymczasem w wielu przypadkach nowoczesnymi oddziaływaniami psychoterapeutycznymi można wpłynąć na przebieg tej choroby. W system niesienia pomocy powinny być jednak włączone wszystkie osoby z najbliższego otoczenia pacjenta.

Jednym z tematów poruszanych podczas konferencji  była kwestia odurzania się przez młodzież tabletkami dostępnymi bez recepty. Uczniowie, głównie gimnazjów, na młodzieżowych forach internetowych polecają sobie silnie działające środki. Zjawisko, wcześniej obserwowane głównie w większych miastach, coraz częściej dotyczy mniejszych miejscowości. Na przykład popularnego leku na kaszel nastolatki używają do poprawienia sobie nastroju i eksperymentów z niecodziennymi doznaniami. Tymczasem stosowany w nadmiarze specyfik uzależnia i jest groźny dla zdrowia. Specjaliści radzili, by w przypadku odkrycia, że dziecko sięga po takie środki nie reagować awanturą, a starać się nawiązać z nim kontakt. Warto posłuchać, dlaczego nastolatek to robi i zastanowić się, jak można inaczej zaspokoić jego potrzeby.  

Kolejne odsłony Muzykoterapii to nocny trip rowerowy Tarnów – Wierzchosławice ( start w piątek o 22.30 sprzed Klubu Fitness Forma na Nowym Świecie 48 w Tarnowie) oraz Muzyczna uczta z utworami Marka Grechuty w wykonaniu grupy Plateau, Martyny Jakubowicz, Anny Wyszkoni oraz jednej z laureatek Grechuta festiwal 2013 Justyny Panfilewicz. Udział w koncercie, który rozpocznie się w niedzielę o 18.30 w tarnowskim teatrze, zapowiedziała Danuta Grechuta. Wdowa po artyście, wspólnie z Jakubem Baranem, który poprowadzi koncert, napisała  ostatnio książkę o Marku Grechucie. 

INNOWACJA

Audioprzewodniki to produkty innowacyjne.
Można je wykorzystywać wielokrotnie
w zależności od potrzeb.
Np. na ich podstawie redagować foldery promocyjne lub treść witryny internetowej.

KONTAKT

Zadzwoń
+48 509 024 417