Więcej zainteresowanych niż miejsc. Ta prawidłowość znana z Białych Sobót w Centrum Zdrowia Wierzchosławice dotyczyła także akcji ultrasonograficznych badań tarczycy.

 

Przedsięwzięcie okazało się bardzo potrzebne. Większość osób, które zdecydowały się  na przeprowadzenie badania stanowili pacjenci, którzy  nie leczyli  się dotychczas z powodu chorób tarczycy i nie byli diagnozowani w tym zakresie. U prawie połowy przebadanych z tej grupy badanie ujawniło zaburzenia struktury tarczycy  potocznie zwane guzkami.

Jak mówi prowadząca badania lekarz specjalista chorób wewnętrznych oraz endokrynologii Agnieszka Kotecka-Blicharz prócz zmian ogniskowych dość często obraz usg wskazywał też na możliwość istnienia przewlekłego procesu zapalnego w obrębie tarczycy. W związku z tym część pacjentów będzie wymagała dalszych badań. W niektórych przypadkach będą one polegały na biopsji cienkoigłowej wykrytych zmian.

 

Wśród uczestników akcji nie brakowało osób  z  już rozpoznanym schorzeniem tarczycy. Zgłaszali się także chorzy, którzy przebyli zabiegi operacyjne częściowego wycięcia tarczycy. Zdarzało się, że z obawy przed nieprawidłowym wynikiem nie zgłaszali się oni przez kilka lat na badania kontrolne. Biała Sobota stała się dla nich impulsem do przezwyciężenia strachu.

Warto podkreślić, że przeprowadzona akcja dała również możliwość przekazania ważnych informacji kobietom ciężarnym. Dowiedziały się one o konieczności  przyjmowania dodatkowej dawki jodu w czasie ciąży i karmienia piersią dla zapewnienia prawidłowego działania tarczycy w tym okresie.

W akcji wzięło udział blisko 30 pacjentów, czyli więcej niż zostało zarejestrowanych. Kilka osób, których nie było na liście zdecydowało się poczekać do ostatniego pacjenta i także zostali zdiagnozowani. Na przeprowadzenie badań decydowały się głównie panie, w wieku powyżej pięćdziesiątego roku życia. Było też jednak kilka osób, które nie ukończyły jeszcze trzydziestu lat, a nawet dwie osiemnastolatki. W Białej Sobocie uczestniczyło dwunastu mieszkańców gminy Wierzchosławice, pozostali to przede wszystkim mieszkańcy Tarnowa.

INNOWACJA

Audioprzewodniki to produkty innowacyjne.
Można je wykorzystywać wielokrotnie
w zależności od potrzeb.
Np. na ich podstawie redagować foldery promocyjne lub treść witryny internetowej.

KONTAKT

Zadzwoń
+48 509 024 417