Drukuj

Organizator pierwszego w Tarnowie oddziału intensywnej opieki i patologii noworodka, doświadczony specjalista, któremu uratowanie życia zawdzięcza wiele nowonarodzonych dzieci, dr n. med. Wiesław Olechowski został pracownikiem Oddziału Neonatologii Centrum Zdrowia Tuchów.  Będzie pełnił funkcję konsultanta merytorycznego. To kolejne wzmocnienie tuchowskiego Szpitala Rodzinnego, po uzyskaniu drugiego stopnia referencyjności, umożliwiającego zabezpieczenie kobiet w ciąży zagrożonej oraz intensywną opiekę nad wcześniakami i noworodkami.

Dr Olechowski posiada specjalizację zarówno z zakresu neonatologii, jak i pediatrii. Jak sam mówi do wyboru specjalizacji po studiach, które ukończył w 1983 r. na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie doszło nieco przypadkowo. - Chciałem być ginekologiem, ale nie było akurat wolnych etatów, więc zostałem pediatrą- neonatologiem, bo to specjalność blisko związana z położnictwem - wspomina. Specjalizację drugiego stopnia               z pediatrii dr Olechowski otrzymał w 1991 roku. Wciąż kontynuował edukację, by w 1993 roku zostać specjalistą drugiego stopnia z neonatologii. W 2008 roku przedstawił komisji egzaminacyjnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego rozprawę doktorską, której promotorem był prof. dr med. Ryszard Lauterbach. Badał w niej relacje podatności układu oddechowego noworodków po przebyciu niewydolności oddechowej z ryzykiem wystąpienia zaburzeń oddechowych w późniejszym okresie życia.  Prócz oceny rozwoju i patologii okresu noworodkowego, a także  chorób wieku dziecięcego zajmuje się też zagadnieniami nietolerancji i alergii pokarmowej. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznał mu odznakę „Bene Meritus”  - dobrze zasłużony. - Po obejrzeniu Oddziałów Neonatologii i Położnictwa jestem pozytywnie zaskoczony panującymi tutaj warunkami, komfortem, który zapewniono pacjentkom, estetyką wyposażenia i wystroju wnętrz. Podobnie jak w Dąbrowie Tarnowskiej oddziały prezentują solidny europejski poziom, zarówno pod względem doboru bardzo dobrych specjalistów, jak i nowoczesnego wyposażenia.– mówi dr Olechowski. 

Przypomnijmy, że przyznanie drugiego stopnia referencyjności od stycznia bieżącego roku przyniosło potwierdzenie ciągłej poprawy jakości opieki nad noworodkami  w Centrum Zdrowia Tuchów i Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska. Oddziały neonatologii w obu miastach uzyskały możliwość przyjmowania porodów niestandardowych. Zmiany, których dokonano na oddziałach rozpoczęły się od remontów. Najpierw zmodernizowano Oddział Neonatologii w Tuchowie, wyposażając go w nowoczesny sprzęt. Powstała tu sala intensywnej terapii i nadzoru nad noworodkiem oraz wcześniakiem.  Następnie - według podobnych standardów  - przeprowadzono prace remontowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Systematyczne szkolenia przechodził także personel obu oddziałów, co w rezultacie poprawiło możliwość monitorowania bezpieczeństwa noworodków.