Drukuj


Nowe kwalifikacje personelu i zaawansowany sprzęt sprawiły, że Ośrodek Rehabilitacji Centrum Zdrowia Tuchów poszerzył swoje możliwości. Prócz dotychczas stosowanych metod teraz pacjenci mogą także korzystać z masażu tkanek głębokich i terapii na powięziach. W dziale fizykoterapii wykorzystywane są: nowy laser wysokoenergetyczny oraz aparat do terapii cieplnej wysokiej częstotliwości.

Terapia na powięziach o tej porze roku może szczególnie zainteresować narciarzy. Świetnie sprawdza się bowiem w ostrych bólach, spowodowanych takimi urazami jak skręcenia czy zwichnięcia. Ponadto jest z sukcesami wykorzystywana po urazach sportowych. W ten sposób leczy się takie schorzenia jak: kolano skoczka, kolano biegacza, łokieć tenisisty czy golfisty. Po tę metodę sięga się także przy bólach pleców, krzyża, ramion, karku oraz w różnego rodzaju ograniczeniach ruchomości.

Polega ona na zastosowaniu wielu technik np. rozmasowania, wyrównania odkształceń powięzi czy też na wciśnięciu w prawidłową lokalizację naderwanych struktur. Metoda powoduje, że pacjent zostaje uwolniony od bólu i dyskomfortu. Fenomenem terapii na powięziach jest szybka skuteczność. Natomiast nowy typ masażu tkanek głębokich dotyczy pracy w obszarze, do którego nie można skutecznie dotrzeć na poziomie masażu klasycznego czy sportowego. Wbrew nazwie, która mogłaby sugerować bolesne oddziaływanie w rzeczywistości metoda jest wyjątkowo delikatna. Wszystkie ruchy wykonywane są z dużą precyzją i wolno, a siła nacisku dostosowana jest do napięcia tkanek. Podstawowym celem jest zmniejszenie ograniczeń ruchomości mięśni, a efektem przywrócenie lepszej postawy i płynności ruchu.

W poprawie gojenia urazów mięśni, ścięgien, owrzodzeń, odleżyn i leczeniu blizn oraz żylaków, obrzęków czy krwiaków pomaga laser wysokoenergetyczny. To urządzenie pozwala także na łagodzenie bólu stawów, zmniejsza ból w chorobach reumatycznych, neurologicznych i laryngologicznych. Terapia wykonywana jest ręcznie punktowo poprzez skanowanie bolesnej okolicy lub w trybie automatycznym, przy wykorzystaniu odpowiedniego stożka. Co ważne poprawa jest obserwowana już po 3 do 5 zabiegach. Drugim urządzeniem nowej generacji wykorzystywanym w tuchowskim Ośrodku jest aparat do terapii cieplnej wysokiej częstotliwości. Tutaj rehabilitacja polega na rozgrzewaniu tkanek. Wskazania do zabiegów obejmują schorzenia z zakresu ortopedii, neurologii, dermatologii, laryngologii, ginekologii i urologii (np. w przewlekłych stanach zapalnych przydatków, braku miesiączki, bolesnej miesiączki czy przy zapaleniu prostaty).

Warto dodać, że pracownicy Ośrodka w Tuchowie prowadzą również specjalistyczną terapię stawu skroniowo–żuchwowego. Jest ona przydatna głównie przy problemach stomatologicznych oraz w przypadkach laryngologicznych, ortopedycznych jak niestabilność stawu i w onkologicznych schorzeniach okolicy głowy i szyi. Natomiast w gabinecie fizykoterapii CZT w Szerzynach rozpoczęto wykonywanie zabiegów krioterapii ciekłym azotem. W najbliższym czasie planowany jest kompleksowy remont tego gabinetu.