Wielu ciekawostek można się dowiedzieć z cyklu specjalistycznych audycji, poświęconych dziedzictwu Gminy Brzesko. Audioprzewodnik rowerowy można za darmo pobrać ze strony miejscowego samorządu, na zlecenie którego zrealizowano projekt. Przejechanie wyznaczonych tras ze słuchawką w uchu może sprawić, że aktywny czas na dwóch kółkach nabierze także charakteru poznawczego.

Korzystając z audycji odtwarzanych ze smartfonów i słuchając opowieści narratorów oraz ekspertów można poznać wiele szczegółów, dotyczących odwiedzanych miejsc. W wycieczce pomagają komentarze archeologów, historyków, historyków sztuki czy regionalistów. Aby rowerzystom chciało się pokonywać kolejne wzniesienia, materiał zawiera też anegdoty. Na dwóch kółkach można przejechać cztery pętle, które mają od ponad 18 do około 25 km. Prócz szczegółów dotyczących mijanych atrakcji cykliści poznają też kompleksowo przeszłość terenu i jego zwyczaje.

Na trasie pierwszej, wiodącej początkowo do Okocimia, przedstawiona została przeszłość tej miejscowości. Przybliżone zostały także okoliczności założenia okocimskiego browaru i rozwoju przemysłowego imperium piwowarskiego Goetzów - właścicieli miejscowych dóbr. Następnie przewodnicy wycieczki odwiedzają Bocheniec, gdzie przy przejeździe przez teren niegdysiejszego grodziska opowiadają o archeologicznej przeszłości terenu, związanej głównie z plemieniem Wiślan.  Trasa wiedzie następnie przez Jastew, Wolę Dębińską i Maszkienice do Sterkowca, gdzie przypominana jest historia pierwszowojennej batalii, która rozegrała się tutaj pod koniec 1914 roku. Przed powrotem do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego uczestnicy wycieczki poznają jeszcze historię brzeskiego kościoła Św. Jakuba.

Początek drugiej wycieczki poświęcony został I Wojnie Światowej. Cykliści jadą z Brzeska do Jasienia w pobliże miejsca, gdzie w tym okresie znajdowało się lotnisko polowe. Przez kilka miesięcy bazowała na nim większość jednostek wykorzystywanych na froncie galicyjskim. W ramach pierwszej na świecie linii poczty lotniczej startowały stąd maszyny z przesyłkami kurierskimi do oblężonej Twierdzy Przemyśl.  Następnie uczestnicy eskapady odwiedzają kościół w Jasieniu, poznają jego związki z rodziną Leliwitów Melsztyńskich, właścicieli miejscowych dóbr w średniowieczu i związane z miejscowością dramatyczne okoliczności wygaśnięcia rodu. Po wyjechaniu na tak zwane Granice  obejrzą panoramę okolicy, która była jednym z ważniejszych ośrodków cywilizacji wczesnorolniczej na ziemiach polskich. Ostatni rozdział tej części  stanowi przybliżenie dziejów samego Brzeska.

Trzecia pętla rowerowa rozpoczyna się na miejscowym dworcu PKP, skąd trasa przez Brzezowiec wiedzie do Szczepanowa. Tam uczestnicy wycieczki odwiedzają domniemane miejsce urodzenia Św. Stanisława i miejscowe świątynie, związane z postacią patrona Polski. Nie brakuje tutaj także różnych opinii na temat sporu biskupa ze Szczepanowa z królem Bolesławem Śmiałym, zakończonego tragiczną śmiercią duchownego i koniecznością ucieczki z kraju monarchy. Kiedy rowerzyści mijają dwór w pobliskich Wokowicach narratorzy przedstawiają relację dotyczącą okoliczności życia dworu, a także realia dotyczące gospodarowania w tym środowisku. Zanim uczestnicy powrócą przez Mokrzyska otrzymają jeszcze garść informacji o przeszłości tej miejscowości.

Ostatnia, najkrótsze wycieczka rozpoczyna się obok browaru, skąd rowerzyści jadą do Poręby. Tam przybliżana jest historia miejscowości, świątyni i szkoły oraz opowieść o życiu lokalnej społeczności wiejskiej. Wycieczka kończy się przed Pałacem Goetzów, gdzie szczegółowo opowiedziana została historia tego obiektu. Audycje zrealizowane przez Studio.pl prócz narracji i wskazówek nawigacyjnych zostały wzbogacone o podkład muzyczny i odpowiednie tło akustyczne.  
(as)

INNOWACJA

Audioprzewodniki to produkty innowacyjne.
Można je wykorzystywać wielokrotnie
w zależności od potrzeb.
Np. na ich podstawie redagować foldery promocyjne lub treść witryny internetowej.

KONTAKT

Zadzwoń
+48 509 024 417