Wzrasta liczba dzieci, które rodzą się z wadami wrodzonymi. To jeden z efektów późniejszego podejmowania decyzji o posiadaniu potomstwa. Współczesne narzędzia diagnostyczne sprawiają, że już w łonie matki możliwe jest wykrycie zdecydowanej większości wad płodu. Umożliwia to leczenie nienarodzonego jeszcze dziecka. Program bezpłatnych badań prenatalnych, dotychczas realizowany w Krakowie i Rzeszowie, będzie niebawem dostępny także w regionie tarnowskim. Centrum Zdrowia Tuchów zawarło właśnie kontrakt na ich wykonywanie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mieszkanki regionu będą mogły korzystać z takiej możliwości od lipca.

 

Program pozwoli mamom zapewnić spokój podczas ciąży oraz ewentualnie plan leczenia w sytuacji, kiedy okaże się ono niezbędne. Ryzyko wystąpienia patologii płodu rośnie powyżej 35. roku życia matki. Ponadto przeprowadzenia badań prenatalnych jest szczególnie zalecane kobietom w sytuacji, gdy w rodzinie były choroby genetyczne lub jeśli poprzednie dziecko urodziło się z wadą. Warunkiem wykonania takiej diagnostyki jest skierowanie, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.

W 97 procentach badania prenatalne pozwalają postawić wczesną diagnozę, a w wielu przypadkach zacząć leczenie w łonie matki. Część wad rozwojowych można bowiem z powodzeniem korygować operacyjnie. W innych sytuacjach możliwe jest przygotowanie się do porodu w ośrodku, w którym będzie możliwe rozpoczęcie leczenia natychmiast po porodzie.

Ze względu na fakt, że współczesna diagnostyka prenatalna opiera się na analizie badań biochemicznych i niezwykle starannie przeprowadzonej diagnostyce USG,  ważne jest, by lekarze posiadali wysokie kwalifikacje do ich przeprowadzania. Powinny to podlegać właściwej kontroli zewnętrznej, związanej z corocznym audytem wyników. Zapewnia to organizacja FMF (Fetal Medicine Foundation). Warunki te spełniają  doświadczeni specjaliści ginekolodzy położnicy lek. Ewa Baryła oraz dr nauk medycznych Artur Czekański z Centrum Zdrowia Tuchów, którzy posiadają także certyfikaty Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Badanie ultrasonograficzne między 11. a 14. tygodniem ciąży pozwala na ocenę wczesnej anatomii dziecka. Wyliczane jest ryzyko chorób genetycznych, a jeśli to konieczne, mama dostaje skierowanie na dodatkowe badania. USG w okresie od 18. do 22. tygodnia ciąży pozwala ocenić jak rozwija się mózg, kości czaszki, kończyny i organy wewnętrze dziecka. W okresie od 30. 32. tygodnia diagnostyka pozwala na  ocenę ogólnego rozwoju dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodkowego układu nerwowego. Warto podkreślić, że badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka i dla matki. Według opinii specjalistów ultrasonografia nie ma negatywnego wpływu na zdrowie dziecka, na wagę urodzeniową noworodków ani na wady nienarodzonych dzieci. 

INNOWACJA

Audioprzewodniki to produkty innowacyjne.
Można je wykorzystywać wielokrotnie
w zależności od potrzeb.
Np. na ich podstawie redagować foldery promocyjne lub treść witryny internetowej.

KONTAKT

Zadzwoń
+48 509 024 417